Parke nedir?

Meşe, gürgen ve kayın kerestelerinin makinelerde işlenmesiyle elde edilen dar ve uzun döşeme, kaplama gerecidir.Parkeler, yer döşemeleri, yerden ısıtmalı zeminlerde kullanılmak için ideal malzemelerdir.
Hem yere yapıştırmalı masif, hem de lamine biçimindeki uygulamaların ikiside mümkündür.Lamine parke uygulamalarında yüzer sistemin tatbik edildiği mekanlarda ısı kaybının, yapıştırma sistem lamine parkeye oranla daha fazla olacağı kabul edilmelidir.

Ana Sayfa
Parke Nedir
Ürünlerimiz
Parke Çeşitleri
Amerikan Panel Kapı
Çamsan Parke 1997 yılında Türkiye'de üretilen ilk LAMiNAT PARKE ürünü olma özelliği ile günümüzde sahip oldugu Kaliteli, Sağlıklı, Estetik ve Dekoratif ürun nitetikleri ile sektörünün öncüsü olan ÇAMSAN AĞAÇ SAN. ve Tic. A.S tarafindan piyasaya sunulmaktadır.
Çamsan Parke
Floorpan Parke
Egger Parke
Kaindl Parke
Vario Parke
Kronoswiss Parke
Kronotex Parke
Devamını Oku
Devamını Oku
Devamını Oku
Devamını Oku
Devamını Oku
Devamını Oku
Devamını Oku
Floorpan parke, tümüyle bir yer döşeme sistemi olarak Avrupa standartlarında AC3 ve AC4 seçenekleriyle Kastamonu entegre ağaç sanayi Gebze tesislerinde üretilir. Floorpan Parke 8 mm. kalınlığında, 1285 mm. x 195 mm. ebadında, yapısında E...
Egger parke Alman malı olmasının yanında, en kaliteli laminat parkeler arasında gösterilmektedir. 31. sınıf ve 32. sınıf olarak üretilen Egger parkeler Trendy Floor adıylada geçmektedir.
Kaindl One ürünün en büyük özelliği Tımberland / Terre yüzey olmasıdır. Piyasadaki tüm Laminat parkelere nazaran KAINDL ONE plaka üzerindeki desene göre kabartma yüzey olmasıdır. üzerindeki kabartma yüzey desene göre hareket etmektedir.
Modern teknolojiyi kullanarak Yıldız Entegre A.Ş bünyesinde yer alan Vario Laminat Parke, bu alanda dünyanın en yeni teknolojisi olan HOMAG ile en ince detayları bile gözden kaçırmayan robot teknolojisini bir arada kullanmaktadır.
En az %75'i İşviçre ormanlarından sağlanan ahşap ham madde ile, laminat döşeme için değerli bir temel atılmış olur. Kronoswiss Laminant döşemeler ahşaptan daha sert ama taştan daha yumuşaktır. Bu ise onun hoş özelliği ve sıcak etkisinde yansımasını bulur.
Kronotex Laminat Parke farklı renk ve desenleri ile dünya çapında kullanım görmektedir.Kusursuz 'Clic2Clic' sistemi hızlı ve kolay montaj imkanı sağlar. Aşınmalara dayanıklı Timberland yüzey ve 8mm kalınlığı ile iş yerlerinde orta ölçekli yoğunluklarda...
0312 348 11 24



Daha Büyük Görüntüle

Adres
Karacakaya Caddesi no:2/F Siteler/Ankara

Telefon    :    +90 312 348 11 24
    Faks    :    +90 312 350 89 43

Adres
Karacakaya Caddesi no:2/F Siteler/Ankara

Telefon    :    +90 312 348 11 24
    Faks    :    +90 312 350 89 43
Parke döşenecek zeminin hazırlanması

Şap: Sıkı dökülmüş, sert ve 3-6 cm kalınlığında olmalıdır. Şap üzerinde sert bir cismi sürterek sertlik kontrolü yapılacaktır. Sürtünme sırasında iz ve toz oluşmamalıdır.
Şap yeterince kuru olmalıdır. Yeni atılmış bir şap 7-8 haftada ancak kurumaktadır.
Şapın kuruması sırasında oluşan çatlaklar (Küçükler Hariç) tamir edilmelidir.
Şapın yüzeyi temiz olmalı, boya, zift, çimento artıkları çelik spatula ile temizlenmelidir.
Şap üzerinde seviye farklılıkları 2 metre boyunda bir latanın değişik yönlerde gezdirilmesi ile yapılabilir. 3 mm üzerinde fark olmamalıdır.
Şaplı yüzey, yapıştırıcı sarfiyatının artmasına engel olmak için fazla pürüzlü olmamalıdır. Bozuk yüzeyler, su ihtiva etmeyen kimyasallarla hazırlanmış tesviye şapı ile düzeltilmelidir.
Taşparke, mermer vb. gibi malzemelerin üzerine ahşap parke döşenecekse zemin asitle temizlenmelidir. Daha sonra çift kompenantli bir ön astar sürülür ve bunun üzerine özel şap tatbik edilerek sertleşmesi beklenir.
Parke üzerine parke döşenecekse eski parkelerin sistrelenip cilasının yok edilmesi gerekir.
Yerden ısıtmalı zeminlerde şap kuruduktan sonra ısıtma serpantinlerindeki su ısısı 2-3 gün 30-35° beklenir. Döşeme işlemi bittikten sonra 3-5° C ‘lık kademelerle hedef ısıya ulaşır. Zemindeki parkenin belli bir ısı gerginliği olduğu göz önüne alınmalı ve 30-35°C sınırını geçmemelidir.
Döşeme yöntemleri
Primer Yöntem: Güvenli ve ekonomik bir yoldur. Primer rulo fırça yardımıyla şapa yedirilir. Birinci kat kuruduktan sonra (5-6 saat) ikinci kat sürülür. İkinci kat kuruduktan sonra su ihtiva etmeyen yapıştırıcı ile döşeme yapılır. Primer şapı sertleştirir, yüzeydeki olası tozları dondurur ve rutubet izolasyonu sağlar. Bu yöntem için parke boyu 120 cm olmalıdır.
Çakma Yöntemi: Boyu 120 cm’yi geçen yer döşemelerinde kesinlikle bu yöntem kullanılmalıdır. Şap arasına yerleştirilen karkaslara parkelerin hem çakılması, hem zemine yapıştırılması şeklinde uygulanır. Kadranlar 25-30 cm aralıklarla şap arasına dizilmelidir. Kadranlar kuru ve düz lata yerine eşkenar yamuk profil olarak hazırlanmalıdır. Şap kalınlığı kadron kalınlığı ile aynı seviyede olmalıdır. Parkeler kadranlara 90 derece açı ile döşenir.
Diğer Yöntemler: Zeminin daha çabuk kurumasını ve kısmi rutubet izolasyonu sağlamak amacıyla şapa talaş karıştırılarak döşeme yapılır. Şap veya kuru beton üzerine sunta. MDF, kontratabla yerleştirilerek veya ahşap konstrüksiyon hazırlayarak üzerine döşenebilir. Ayrıca plastik esaslı malzemeler şap üzerine yapıştırılarak parke döşenebilir.
Doğrudan Yapıştırma Yöntemi: Zemin düzgün ve sert ise direkt yapıştırıcı kullanarak uygulanır. Primerli ve çakma yöntemlerine göre daha az tercih edilir. Primerli ve çakma yöntemlerine göre daha az önerilmesiyle birlikte daha yoğun olarak kullanılır.
Döşeme ile ilgili önemli konular
Su tesisatını gözden geçirerek sızıntı ve kaçaklarını yok edin.
Döşenecek ortamın ısısı 15°C’den az olmamalıdır.
Son kat boya hariç her türlü inşaat işlemleri tamamlanmış olmalıdır.
Doğrama ve pencere camları takılmış olmalıdır. (Ortam nemi ile dengeyi sağlamak için)
Parkelerin ortam nemi ile dengeye gelmesi için döşeme öncesi parkelerin döşenecek ortamda bulunması gerekir. Parkeler naylon içindeyse ambalajın birkaç yerinden yırtılarak nefes alması sağlanır.
Poliüretan yapıştırıcılar tercih edilmelidir.
Su bazlı ve solvent bazlı yapıştırıcılar kullanılmamalıdır.
Masif boy parke, döşenecek ortamın uzunluğuna paralel döşenmelidir.
Döşeme işlemi bittikten en az 2 hafta sonra sistre ve cila yapılmalıdır.
Duvar kenarlarında 1.5-2 cm boşluk bırakılmalıdır.
Döşeme konusunda uzmanlaşmış ve titiz çalışma ekipleri tercih edilmelidir.
Sistre ve cila
Birincisi sistre yönü kalın zımpara ile (40-60) kum
İkincisi sistre yönü daha ince zımpara ile (80-100) kum
Üçüncüsü sistre yönü en ince zımpara ile (120-180) kum
Sistre işleminde bu sıra ve yol izlenmelidir.
Macun işleminden sonra 120 numara zımpara ile tekrar zımparalanmalıdır.
Son sistre işleminden sonra yüzey tozları iyice temizlenmelidir. Dolgu verniği atılır, yeniden temizlenir.
Rulo fırça ile 3-4 kat cila atılır.
Parkenin bakımı
Çizilmeleri önlenmek için mobilyaların altına plastik koruyucu takınız.
Elektrik süpürge veya hafif nemli bezle temizleyiniz.
Parkenin nem almamasına dikkat ediniz. Su dökülürse hemen kurulayınız.
Sistre ve cila ile ilk günkü görünüşüne kavuşturabilirsiniz.
Sistre Cila
Videolarımız
Fotoğraflarımız
Referanslarımız
İletişim
Parke Döşemenin
İncelikleri
Parke Temizliği
Parke Tamiratı
Parke İçin Zemin
Nasıl Olmalı
Laminat Parke Şiltesi
Parke Bakımı
Laminat Parkenin
Avantajları
Parke Neden Kabarır
Kapron nedir?
Laminat Parke Montajı
Sanal Parke Döşeme
www.kiranparke.com.tr